Mliečna farma, remeselný pivovar, enviromentálne centrum v takmer nedotknutej prírode či ekologická základná škola. Aj tam smerovali kroky členov Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov počas trojdňovej exkurzie v Olomouci a blízkom okolí, ktorú pripravila MAS Moravská cesta.
Práve podpora regionálnych producentov ako aj rozmanité aktivity v oblasti životného prostredia sú našim českým susedom sebevlastné.
Navštívili sme historickú pevnosť Fort Křelov, v ktorej hosťujúca MAS usporadúva remeselné trhy či prezentuje lokálne výrobky. Na programe bola tiež mliečna farma Doubravský dvor. Jej produkty patria pod regionálnu značku Haná regionálny produkt. Malú farmu vyhľadáva množstvo ľudí, ktorí sa sem chodia prejsť, oddýchnuť si, dať si kávu či čaj.
Návštevníkov oslovuje nielen kvalita výrobkov, ale aj prístup majiteľov. “Veľmi sa mi páčila návšteva mliečnej farmy. Majitelia sa dokážu, aj keď s vynaložením množstva síl, popasovať s problémami. Múdro vymysleli, ako si vyrábať vlastné produkty, aby dokázali prežiť, nespoliehajú sa na veľkospracovateľov,” oceňuje štatutárny zástupca MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát.
Práve húževnatosť, zápal pre vec a radosť z práce prevažujúca nad vidinou zárobku bola charakteristická pre viacerých lokálnych výrobcov, zhodujú sa viacerí účastníci olomouckej výpravy.
V exkurzii sme pokračovali degustáciou v remeselnom pivovare Tvarg, ďalším držiteľom regionálnej značky. Okrem varenia zlatistého moku si tradície ctia aj výrobou známych českých tvarúžkov.
O kvalite produktov svedčí udelenie spomínanej regionálnej značky. Tá spravidla putuje poľnohospodárskym, potravinárskym či remeselným výrobkom aj za lokálnu výrobu, tradíciu výrobného procesu, využívanie ručnej práce či ekologické hospodárstvo. Postupne naberá na význame aj v našej krajine.
“Konečne sa v posledných rokoch začínajú viac propagovať regionálne značky aj na Slovensku. Zaslúžili by si ešte väčšiu pozornosť, v rámci našich možností by sme mali čo najviac podporovať práve týchto malých podnikateľov a poľnohospodárov,” uvažuje ekonomický manažér MAS DL Roman Hapčo.
Zaujalo nás aj enviromentálne centrum Sluňákov, ktoré slúži ako vzdelávacie a školiace stredisko pre školy, rodiny s deťmi a širokú verejnosť. Nachádza sa v modernom nízkoenergetickom dome, obklopuje ho unikátna umelecká galéria Dom prírody Litovelského Pomoraví.
“Najviac ma oslovilo, ako Česi dokázali z chránenej krajinnej oblasti vybudovať atraktívne turistické miesto zapojením prvkov umenia a ekológie. Tento priestor je celoročne bezplatne prístupný pre každého návštevníka,” dopĺňa svoj zážitok členka MAS Veronika Mikulková.
MAS Moravská cesta nám ukázala svoje projekty a zároveň príklady dobrej praxe. Veľmi nás oslovilo, ako sa tunajšie komunity púšťajú v spolupráci s maskami do rozvoja svojho prostredia. Čo by sme si ešte mohli osvojiť aj na Slovensku?
“Ako komunita by sme sa mohli zamerať hlavne na to, že nežijeme na svojom kúsku pôdy, nemáme pozemok ohraničený plotom. Aj okolie je súčasťou nášho priestoru, o ktorý by sme sa mali starať. Na miestach, ktoré sme navštívili, bol vidieť veľký záujem občanov a miestnych komunít združovať sa, pomáhať, zveľaďovať mesto alebo obec, v ktorých žijú. To by pre nás mohlo byť inšpirujúce,” hovorí Roman Hapčo.
Ako ďalej dodáva, tamojší obyvatelia citlivo pristupujú k obnove priestorov, s cieľom zachovať ich historický ráz. To bolo viditeľné počas prechádzky typicky hanackej obce Příkazy.
Táto aktivita sa realizovala vďaka finančnej podpore z EÚ v rámci projektu Animačné aktivity MAS Dolný Liptov s kódom: 309190P036.