fbpx

LIPTOV CHCE VLASTNÚ REGIONÁLNU ZNAČKU, RUŽOMBEROK ZAŽIL ÚSPEŠNÚ PREZENTÁCIU

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Tlač
Minulý týždeň mohli návštevníci odborného seminára a prezentácie regionálnych značiek v Ružomberku spoznať tradičných producentov z územia Liptova a držiteľov regionálnej značky v Českej a Slovenskej republike.

regionálna značka liptov 2021, remeslá liptov, ružomberok„Podujatie hodnotím vynikajúco, najmä z reakcie našich kolegov a priaznivcov, s ktorými sme sa stretli. Táto dvojdňová aktivita zakončená  remeselným jarmokom bola skvelá a podnetná. Máme cenné skúsenosti zo zavádzania regionálnych produktov, ktoré sme si mohli vymeniť. Pevne verím, že v krátkej dobe vznikne na Slovensku spoločná regionálna značka Liptov, ktorú vytvoríme s ostatnými aktérmi na našom území,“ hovorí Rastislav Horvát, štatutárny zástupca Miestnej akčnej skupiny Dolný Liptov, ktorá organizovala prezentáciu šikovných remeselníkov a výsledku ich práce vo štvrtok a piatok 21.-22. októbra 2021.

„Som veľmi rád, že sme tu privítali zástupcov z Čiech a z iných miestnych akčných skupín. Na tomto podujatí vidno, že to má zmysel robiť so srdcom a prispievať k identite nášho územia, nášho krásneho Liptova.“

Ružomberčania mohli zažiť regionálne značky naživo, a to vďaka piatkovej prezentácii 18 producentov z celého Slovenska (Čadca, Bratislava, Horná Lehota, Liptov), ale aj Čiech (Goralsko Svoboda a projektový partner MAS Opavsko). „Mali sme tu drotárov, keramikárov, ručne vyrábané dekorácie do domácnosti, kožené výrobky spojené s kovaním, tkané koberce z Liptova, Liptovskú medovinu a nemôžem zabudnúť na fantastickú kávu z Opavska,“ približuje Veronika Mikulková z dolnoliptovskej MAS-ky.

regionálna značka liptov 2021, remeslá liptov, ružomberok

Medovina aj tkané koberce, ktoré reprezentovali Liptov, ešte však oficiálne nenesú označenie regionálnej značky. Dolnoliptovská MAS-ka spoločne s ostatnými aktérmi na území intenzívne pracujú na tom, aby raz takúto „značku pôvodu“ niesli aj produkty z celého územia Liptov. Bude ich charakterizovať originalita, tradičné suroviny alebo dlhodobý vývoj remesla v našej lokalite. Existujú však aj výnimky – ako napríklad káva na Opavsku. „Tam sa káva nepestuje, ale výrobca kompletne spracuje zelené zrná, sám si ich upraží a celý proces prebieha na danom území, ktoré takto rozvíja. A tak môže dostať výnimku a tiež niesť pečať regionálnej značky,“ vysvetľuje V. Mikulková.

regionálna značka liptov 2021, remeslá liptov, ružomberok

Obe aktivity sa mohli zrealizovať vďaka Európskej únii, Európskemu fondu regionálneho rozvoja „Spoločne bez hraníc“, Interreg V-A Slovenská republika – Česká republika v rámci projektu „Metodika a prax zavádzania regionálnych značiek v ČR a na SVK“ financovaného Fondom malých projektov zo Žilinského samosprávneho kraja a spolupráci projektových partnerov OZ Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov a Místní akční skupina Opavsko z.s.

tkané koberce liptov

Všetky fotografie z podujatia môžete nájsť na facebookovej stránke „dobrej MAS-ky“.

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content