fbpx

Ako si poradiť s rastúcimi cenami energií či ako podporiť miestnych producentov. Boli sme sa inšpirovať v českých Beskydách

Facebook
Twitter
Email
Tlač
Na takýchto stretnutiach, kde české MASky prezentujú príklady dobrej praxe, môžu ľudia s chuťou pomáhať rozvoju vlastných regiónov nabrať inšpiráciu a odvahu pustiť sa do prípravy a realizácie projektov.

Očami skenujeme obsah na policiach, dlhšie sa pristavíme pri chladničke. Z obchodu na biofarme Menšík je zaťažko odísť bez úlovku a uvažujeme, či papierová taška vydrží váhu toho nášho. 

Manželia Menšíkovci sa roky venujú chovu kráv a produkcii mlieka. Postupne sa pustili aj do mliečnych výrobkov. “Chceme prinášať potravinu na stôl. To je zmysel poľnohospodárstva. Nechceme predávať iba čistú surovinu,” ozrejmuje pani Markéta.

A tak majú v ponuke rozmanité syry, tvarohy, jogurty. V spolupráci s ďalším lokálnym výrobcom dokonca priniesli na trh zmrzlinu. Hneď v niekoľkých príchutiach. 

Manželia Markéta a Olda Menšíkovci nám predstavili svoju biofarmu aj spôsoby, akými ich podporila česká MAS.

 

Významný podiel svojej produkcie dodávajú do reštaurácií a menších obchodov, predávajú ich aj v samooblužných automatoch. Prioritným je však pre manželov predaj z dvora. 

Vždy nám šlo o to, aby sme tu boli pre miestnych, aby bola pre nich naša produkcia dostupná,” hovorí Markéta, podľa ktorej by nemali problém dodávať výrobky aj do väčších miest, šli by na odbyt. Ale ich filozofia je iná. 

Vznikajú tu, nech si môžu prísť nakúpiť aj susedia,” dodáva. Vo svojom obchodíku doplnkovo ponúkajú aj ďalšie produkty lokálnej výroby, od cestovín, medovníkov až po vína. Ľudia si tak môžu vybaviť väčší nákup. 

Na spoločných stretnutiach českých a slovenských MAS treba nadväzovať aj dobré vzťahy.

Biofarma Menšík v krásnom prostredí českých Beskýd bola jednou z našich “zastávok” v obci Kunčice pod Ondřejníkemm, v ktorom sa konal projekt spoločného vzdelávania a prenos príkladov dobrej praxe pre českých a slovenských zástupcov MAS. 

Opäť sme sa tak mohli inšpirovať skúsenosťami a know-how našich kolegov a popritom navštíviť podporené projekty hosťujúcej masky. 

Navštívili sme aj tamojšiu základnú školu, ktorá vďaka projektu MAS obnovila priestory svojich učební.

Pre členov slovenských MAS je inšpiráciou sledovať, ako fungujú české masky, a aká je podpora zo strany štátu. Možno aj preto sa vždy väčšina týchto podujatí koná na úzmí Česka, aby aj ostatní ľudia, ktorí majú chuť pomáhať rozvoju vlastných regiónov, nabrali inšpiráciu a odvahu pustiť sa do prípravy a realizácie projektov, ktoré sú v rámci spoločných stretnutí zaujímavým spôsobom prezentované,“ zhodnotil ekonomický manažér MAS Dolný Liptov Roman Hapčo.

Slova sa ujali aj predstavitelia Opavskej MAS, ktorí predstavili dôležité témy v oblasti energetiky. Vypočuli sme si, ako si poradiť s rastúcimi cenami energií, za zmienku určite stojí aj komunitná energetika a podnikanie 21. storočia,“ približuje Nikola Marhefková, ktoré z početných prednášok ju najviac zaujali.

Zástupca Opavskej MAS otvoril dôležité témy v energetike.

Ďakujeme organizátorom MAS Frýdlantsko-Beskydy, ktorá pripravila podujatie v spolupráci s Národnou sieťou MAS SR.

 

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content