fbpx

Liptovská Štiavnica – Prepojenie chodníkom Ul. Nová a Ul. Drevenice

Facebook
Twitter
Email
Tlač
V každej obci sa nájde miesto, kde treba vybudovať chodník. Také miesto sa našlo aj v obci Liptovská Štiavnica, kde sa prepojením dvoch ulíc chodí bezpečnejšie.

VĎAKA PROJEKTU PREPOJILI STARÚ ČASŤ DEDINY S NOVOU

 

(Liptovská Štiavnica) V malebnej liptovskej obci sa ukrýva jeden poklad za druhým. Minerálne pramene, kaštieľ či ubytovací rezort. Vďaka členstve obce v Miestnej akčnej skupine (MAS) Dolný Liptov sa podarilo v obci skvalitniť infraštruktúru a prepojiť chodníkom starú a novú časť dediny. Náklady na projekt, vďaka ktorému sa vybudoval nový chodník, predstavovali takmer 22,2 tisíc EUR.

 Obec plná kultúrneho a prírodného bohatstva

 Liptovská Štiavnica patrí so svojimi viac ako 1300 obyvateľmi k tým väčším na Liptove. Pochváliť sa môže renesančným kaštieľom zo 17. storočia. Nachádza sa v strede obce a po dlhej histórii je dnes v súkromnom vlastníctve. Tento kaštieľ nebol v obci jediný, ale určite ten známejší, keďže sa v ňom natáčali scény filmu Zemianska česť a časť seriálu Vivat Bešeňovský.

Podľa všetkého už názov obce odráža prítomnosť množstva prameňov, ktoré sú jej prírodným bohatstvom (štiav. – kyslá voda, tzv. medokýš). V katastri obce sa ich nachádza 21, nie všetky sú však minerálne. Využívané sú prevažne 4, z toho jeden sa nachádza v blízkosti obľúbeného ubytovacieho rezortu Chalúpkovo. Práve tá časť obce, kde je Chalúpkovo aj vyhľadávaný minerálny prameň Medokýš , nebola so starou časťou obce prepojená. Obyvatelia si síce k obľúbenému prameňu a rezortu cestičku našli, bola však blatistá a rozbitá. Obec teda našla riešenie.

Chodník, ktorý prepája dve časti obce

 Iba niečo viac ako 160 metrov chodníka stačilo na prepojenie starej a novej časti dediny. Pôvodná cestička síce využívaná bola, no v zimnom alebo daždivom období bol tento prechod z ulice Nová na ulicu Drevenice komplikovaný.

Po realizácii projektu, ktorý obec pripravila v spolupráci s MAS Dolný Liptov vznikol v tomto mieste nový chodník zo zámkovej dlažby. K chodníku pribudlo osvetlenie a odvodenie a dnes už chodník slúži obyvateľom, ale aj návštevníkom obce.

Väčšiu časť realizácie tohto projektu pokryli prostriedky z nenávratného finančného príspevku. Časť chýbajúcich prostriedkov doplnila obec. Podľa vtedajšieho starostu obce Dušana Lauka bol tento príspevok dobrá finančná injekcia pre rozpočet obce.

Projekt bol podporený vo výške 22 184,12 EUR a príspevok bol poskytnutý zo zdrojov Európskej únie v rámci iniciatívy LEADER a štátneho rozpočtu.

Prijímateľ: Obec Liptovská Štiavnica
Nenávratný finančný príspevok: 22 184,12 EUR
Výška finančnej podpory z EÚ: 22 184,12 EUR

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content