fbpx

Lúčky – Skvalitnenie turisticky vyhľadávaného vodopádu osvetlením

Facebook
Twitter
Email
Tlač
Magické večery, aj tak by sa dal opísať projekt v obci Lúčky. Z vodopádu sa stala vyhľadávaná turistická atrakcia aj kvôli svietidlám, ktoré z neho vytvárajú unikátne predstavenie.

Obec Lúčky z regiónu dolný Liptov sa môže pochváliť novým osvetlením vodopádu, ktorý sa nachádza priamo v jej strede. Projekt osvetlenia za takmer 35–tisíc eur podporila Miestna akčná skupina Dolný Liptov (MAS).

 Lúčky sa nachádzajú v oblasti dolného Liptova pod Chočskými vrchmi. Liptovská kotlina má množstvo travertínových plošín a jedna z nich je práve v oblasti 13 metrov vysokého vodopádu. Ten je neodmysliteľnou a unikátnou atrakciou v strede obce.

 Prilákali do obce nových návštevníkov

 Známa kúpeľná obec z dolného Liptova nemá o turistov núdzu, no podľa slov starostu Branislava Hrbčeka v súvislosti so zmodernizovaním osvetlenia je návštevníkov v obci rapídne viac. Vodopád v centre obce je jediný v strednej Európe. Je to obľúbené miesto jednak turistov, klientov kúpeľov, návštevníkov, ale aj fotografov či svadobných párov.

MAS pomáha skvalitniť atraktívne miesta

 Pri vodopáde v minulosti existovalo staré osvetlenie. Bolo však umiestnené na stožiaroch a takým spôsobom, že ho bolo na záberoch vidieť. Nepôsobilo esteticky a neponúkalo také možnosti ako to dnešné.

S novým, moderným osvetlením v obci pracujú kreatívne. Dá sa ovládať pomocou aplikácie a ponúka možnosť šiestich farebných prevedení a jednej neutrálnej farby osvetlenia, ktoré sa dajú promptne meniť a nastavovať.

Spoluprácu na projekte s MAS Dolný Liptov vníma starosta Lúčok pozitívne: „Kým by sa na to našetrili peniaze v obci, bolo by to tak na 10 rokov. Toto je prínos MASky a práve na to je dobrá, že peniaze z nej idú na konkrétny cieľ a do konkrétnej obce, ktorá v tej MASke je.“

Projekt bol podporený vo výške 34 797, 20 € a príspevok bol poskytnutý z Programu rozvoja vidieka v rámci iniciatívy LEADER.

Názov projektu: Skvalitnenie turisticky vyhľadávaného vodopádu v Lúčkach osvetlením
Hlavný cieľ: 6B. Podpora miestneho rozvoja vo vidieckych oblastiach
Prijímateľ: Obec Lúčky – OZ „Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov“

Nenávratný finančný príspevok z EÚ: 24 793,01 €
Nenávratný finančný príspevok zo ŠR: 8 264,34 €
Spolufinancovanie z vlastných zdrojov: 1 739,86 €

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content