fbpx

Štiavnička – Rekonštrukcia kultúrneho domu

Facebook
Twitter
Email
Tlač
Do starších obecných budov treba investovať. A to napríklad aj do rekonštrukcie strechy kultúrneho domu v Štiavničke, ktorý doslova zastrešuje rôzne spoločenské podujatia.

PENIAZE NA NOVÚ STRECHU ZÍSKALI Z PROJEKTU

Obec Štiavnička je jednou z členských obcí Miestnej akčnej skupiny (MAS) Dolný Liptov. Keď búrky a zatekajúca strecha poškodili miestny kultúrny dom, prostriedky na rekonštrukciu našla obec práve v MAS Dolný Liptov. Za takmer 13 tisíc EUR zastrešili budovu nanovo.

 Na prírodu sme vždy prikrátki

Kultúrny dom v obci Štiavnička na Liptove je využívanou budovou. Konajú sa tam takmer všetky obecné podujatia a využitie má aj pre záujemcov mimo obce. Vďaka polohe v blízkosti mesta Ružomberok sa tu konajú stužkové slávnosti, svadby, ale aj menšie podujatia, oslavy a v tomto čase aj predvianočné posedenia.

Podľa slov bývalého starostu obce Ladislava Zvaru, si Kultúrny dom prešiel ťažkým obdobím práve v roku 2019. Zhodou viacerých okolností sa pri silnej búrke poškodila strecha a zatekaním utrpela aj podlaha v kultúrnom dome. Deravá strecha a vydutá podlaha rozhodne nie sú kvality, s ktorými by sa akákoľvek budova mohla tešiť častým prenájmom. Tie stoplo jednak poškodenie, ale aj nadchádzajúce obdobie pandémie.

Rekonštrukcia vrátila budovu späť do života

Vymeniť lepenkový povrch strechy bolo len jedným z bodov programu. Popri rekonštrukcii sa zaizolovali bočné steny, vymenili bleskozvody a odkvapové zvody na celej budove. Oprava, ktorá sa podarila vďaka projektu, doslova vrátila budovu späť do života.

Spoluprácu s MAS Dolný Liptov v obci vítajú. V čase poškodenia Kultúrneho domu bola vyhlásená výzva, do ktorej sa dalo zapojiť a žiadať prostriedky aj na takýto účel. V obci vtedy nezaváhali a dnes môžu pokračovať v užívaní Kultúrneho domu.

V akom je stave dnes a čo sa s ním plánuje

Aktuálne sa obec chystá v opravách pokračovať. Podľa plánov novej starostky Štiavničky Beaty Rázgovej čakajú Kultúrny dom ďalšie úpravy. V blízkej dobe chcú prerobiť vstup do budovy a zmeniť ho tak na bezbariérový. V pláne je tiež zateplenie budovy, ktorým získa celá budova nový šat.

Pri úpravách plánujú opäť spolupracovať s MAS Dolný Liptov a zapojiť sa do výzvy, ktorá je na tento typ úprav práve vyhlásená.

Názov projektu: Rekonštrukcia kultúrneho domu Štiavnička
Hlavný cieľ: 6B. Podpora miestneho rozvoja vo vidieckych oblastiach
Prijímateľ: Obec Štiavnička – OZ „Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov“

Nenávratný finančný príspevok z EÚ: 9 239,34 €
Nenávratný finančný príspevok zo ŠR: 3 079,78 €
Spolufinancovanie z vlastných zdrojov: 648,38 €

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content