fbpx

RYA, s.r.o. – Podpora inovácií a rozvoja elektrocyklistiky na Dolnom Liptove

Facebook
Twitter
Email
Tlač
Ružomberok je výnimočná lokalita aj kvôli okolitým horám. Tento potenciál sa rozhodla využiť firma RYA s.r.o., ktorá ponúka zákazníkom zážitky so sedla elektrobicykla.

ROZBEHLI PRENÁJOM E-BICYKLOV VĎAKA PROJEKTU

 

Cyklistika na Slovensku sa už niekoľko rokov teší veľkej popularite.  Prvý ošiaľ odštartoval Peter Sagan a druhý roztočili elektrobicykle, ktoré vyriešili situáciu aj nadšencov, doteraz „športujúcich“ skôr s pukancami v ruke pri Tour de France na televíznej obrazovke. Záujem o elektrobicykle všeobecne rastie. Kvôli ich vysokej cene je však pre mnohých športovcov výhodnejší prenájom ako nákup. Firma Mateja Slašťana Rent Your Adventure, s.r.o. (RYA) práve na tomto fakte postavila svoje podnikanie. Za takmer 31 tisíc EUR nakúpili v spolupráci s MAS Dolný Liptov 15 elektrobicyklov a dodávku na ich prevoz. Bicykle prenajímajú v regióne dolný Liptov, kde vďaka projektu vytvorili aj jedno nové pracovné miesto.

 

Požičovní je ako húb po daždi

 

Veľký záujem o cyklistiku a príchod elektrobicyklov na trh otvoril podnikateľom nové možnosti.

Požičovne pribúdajú a podľa konateľa spoločnosti Rent Your Adventure (RYA) Mateja Slašťana sa rozhodne nenudia. Náš turisticky atraktívny región je pridanou hodnotou pre tento typ podnikania. Rozmanitosť Liptova prináša zaujímavé ciele a trasy, ktoré sa dajú bicyklom navštíviť s deťmi či menej zdatnými cyklistami. RYA má pre svojich klientov pripravené najmä tie dobrodružnejšie – lesné trasy ako napríklad Malinô Brdo, Čutkovská či Hrabovská dolina. Poradiť však vedia aj miesta pre nemenej obľúbenú – cestnú cyklistiku.

 

Základ sú kvalitné bicykle

 

Matej Slašťan považuje elektrobicykle stále za „luxusný tovar“ ceny bicyklov ľahko prekročia cenu ojazdeného auta. Na druhú stranu – aj s elektrobicyklami je už pomerne rozvinutý second-hand trh a taktiež sú v ponuke e-biky s lacnejšími pohonmi čínskej výroby.

Cena elektrobicykla sa pohybuje približne od 1500 do 10 000 EUR. Treba myslieť na to, že pri požičiavaní je lepšie voliť odolnejšie produkty a to s ohľadom na rôznorodosť klientov. RYA do svojho portfólia nakúpila vďaka projektu 15 bicyklov značky KTM a dodávku, ktorá slúži jednak na prepravu bicyklov, ale aj klientov. Bicykle z požičovne RYA patria do segmetu hardtail (iba predná odpružená vidlica s pevnou zadnou stavbou). Jedná sa o solídnu strednú triedu, majú spoľahlivý a silný motor, vzduchovú odpruženú vidlicu, 4-piestové brzdy. Slabšou stránkou je v súčasnosti už nižšia kapacita batérie, ktorá ale stále ponúka dojazd postačujúci na výjazdy v horskom teréne Liptova pre bežných užívateľov.

 

Začiatky v podnikaní

 

Rozbehnúť biznis v prenajímaní bicyklov je náročné na vstupné investície. Podľa Mateja Slašťana z RYA s.r.o. by bol rozbeh takejto firmy oveľa ťažší bez prostriedkov z projektu MAS. Skúsenosti s prenájmom elektrobicyklov mal už predtým. Nakoľko chcel otvoriť niečo vlastné, využitie možnosti financovania svojho zámeru prostredníctvom MAS označil ako skvelý nápad. Prostriedky z projektu pokryli nielen nákup bicyklov a dodávky na prepravu, ale tiež náklady na časť marketingovej kampane súvisiace so spustením podnikania. V rámci projektu vzniklo v regióne tiež jedno nové pracovné miesto.

 

Projekt podporený v rámci prístupu LEADER cez Miestnu akčnú skupinu OZ „Partnerstvo pre MAS Dolný Liptov“ : Podpora inovácií a rozvoja elektrocyklistiky na Dolnom Liptove

Podpora inovácií a rozvoja elektrocyklistiky na dolnom Liptove bude realizovať firma RYA, s.r.o. Ide o novozaložený podnik, ktorý nemá zamestnancov a bude poskytovať služby s prenájmom elektrobicyklov, ktoré chce obstarať spolu s motorovým vozidlom a marketingovými aktivitami. Projekt má za cieľ ešte viac spopularizovať elektrocykloturizmus a zabezpečiť bezpečnosť a komfort pre zákazníkov.

Prijímateľ: RYA s.r.o.
Nenávratný finančný príspevok: 30 559,50 EUR
Výška finančnej podpory z EÚ: 30 559,50 EUR

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content