fbpx

Tradícia Ondrejských trhov ožíva

Facebook
Twitter
Email
Tlač
Spomeniete si ešte na tradičné Ondrejské trhy? Patrili remeslám, umeniu, dobrému jedlu a spoločným stretnutiam. Inak tomu nebolo ani na tom našom.

Mnohé mestá na Slovensku udržiavajú tradíciu organizovania Ondrejského jarmoku alebo trhu, ktorý vždy patril remeselníkom a šikovným, zručným tvorcom. Po rokoch sa podarilo obnoviť túto tradíciu v meste Ružomberok a to najmä vďaka Miestnej akčnej skupine (MAS) Dolný Liptov, ktorá v spolupráci s partnermi podujatia pripravila celodennú akciu s názvom „Ondrejský trh“.

Remeselníci na prvom mieste

Ondrejský trh v Ružomberku sa začal už v skorých ranných hodinách poslednými prípravami zo strany organizátorov. Doobeda na miesto začali prichádzať remeselníci. Príchod mierne skomplikovalo počasie, ktoré nám v noci pred akciou doprialo výdatnú snehovú nádielku. Po všetkých ranných prípravách už mohli remeselníci jednak predávať a prezentovať svoje umenie.
V predajných stánkoch sa tak na jednom mieste zišlo 35 predajcov z Liptova.
Výber ponúkaných výrobkov bol skutočne pestrý a viacerí predajcovia svoje umenie predvádzali aj na mieste.

V stánkoch mohli návštevníci nájsť háčkované hračky a doplnky od predajcov Paťka Žabka či Karin Fričovej, vianočné dekorácie a adventné vence od Handmade by Inge, Beatu, pani Oľgy Sliackej, originálnu keramiku od výrobcov Fit Design a Poctivô z Liptova, včelie produkty od Martina Šafeka, pletené ponožky z Dielne Bialica, náušnice a šperky od Vesna art a mnoho iného.
Priestor v stánku dostali aj základné umelecké školy – SZUŠ Jánoš a ZUŠ Ľudovíta Fullu.
Okrem toho mohli návštevníci natrafiť aj na stánok Mestskej knižnice Ružomberok, ktorý sa tešil záujmu o ponúkané knihy. Poslednou inštitúciou, ktorá na trhu dostala priestor v stánku bolo Materské centrum Nevedko. Práve činnosť tohto centra mohli návštevníci trhu podporiť finančným príspevkom. Dobrovoľníčky za Nevedko totiž v stánku ponúkali napečené koláčiky a výrobky od mamičiek, ktoré centrum navštevujú. Vyzbierané peniaze poslúžia na organizáciu a spestrenie aktivít pre rodiny s deťmi do 5 rokov, ktoré centrum dlhodobo organizuje.

Stánok organizátora MAS Dolný Liptov mal na akcii tiež svoje miesto. Nepredávalo sa v ňom síce nič, zato rozdávalo sa nemálo. Návštevníci si mohli zobrať pohľadnice a magnetky s fotografiami a motívmi Liptova. Najmenším sa ušli balóny a sladkosti. Členovia tímu MAS Dolný Liptov tiež informovali v stánku návštevníkov o svojej činnosti a pripravovaných projektoch v našom regióne.

Spomedzi 35 predajcov sa na Ondrejskom trhu zúčastnili traja predajcovia, ktorí hrdo nesú certifikované označenie „Produkt Liptova“. Nealkoholické pivo Nilio a medovníky Medveďovník patria rozhodne k tomu najlepšiemu, čo v regióne máme. Tretím predajcom bola Hýrošova špajza, ktorá zastupuje jednak Poľnohospodárske družstvo Lisková-Sliače, ale ponúka aj iné výrobky, vrátane viacerých produktov s označením „Produkt Liptova“.
Okrem predajcov originálnych výrobkov sa mohli návštevníci občerstviť aj v stánkoch s jedlom a nápojmi. Najväčší záujem bol tradične o horúci punč.

Kultúrny program pre každého

O druhej hodine popoludní sa pešia zóna pri Hoteli Kultúra zaplnila najmä rodičmi a rodinami vystupujúcich detí základných umeleckých škôl z Ružomberka.
Deti zo ZUŠ Ľudovíta Fullu a SZUŠ Jánoš predviedli na úvod kultúrneho programu predstavenia plné hudobných a tanečných čísel.
Všetkým účinkujúcim deťom a ich usilovným pani učiteľkám a pánom učiteľom patrí najväčší existujúci klobúk dole za skvelý výkon, ktorý podali v tak nepriaznivom a chladnom decembrovom počasí.

Nasledovalo slávnostné otvorenie akcie, ktoré uviedla moderátorka podujatia Iveta Kloptová, manažérka MAS Dolný Liptov. Podujatie otvorili príhovory organizátorov – za MAS Dolný Liptov štatutárny zástupca Rastislav Horvát, za mesto Ružomberok sa návštevníkom akcie prihovoril primátor Ľubomír Kubáň, za sponzorov prijali pozvanie otvoriť Ondrejský trh Darina Bartková – riaditeľka OOCR Liptov. Svojim príhovorom návštevníkov akcie pozdravil aj starosta obce Bešeňová Martin Baran – ako jednotný hlas zástupcov obcí, ktorí s MAS Dolný Liptov úzko spolupracujú.
Počas slávnostného otvorenia rečníci na pódiu ocenili činnosť Miestnej akčnej skupiny a organizáciu podujatia, ktoré dáva priestor lokálnym remeselníkom predstaviť svoju tvorbu. Primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň pozval všetkých v publiku na blížiace sa Vianočné trhy a privítanie Mikuláša.
Energiu do davu po príhovoroch vlialo vystúpenie FS Liptáčik a FS Liptov pod názvom „Keď sa zima blíži“.
Nasledovalo vystúpenie ružomberskej kapely OMP. Práve s názvom tejto kapely sa spájala súťažná úloha moderátorky programu Ivety Kloptovej. Tá v dave návštevníkov hľadala človeka, ktorý by vedel, čo netradičný názov kapely znamená. Výherca súťaže sa našiel skutočne rýchlo a teda v publiku boli aj skalní fanúšikovia, ktorí kapelu s názvom „Odpor Musíš Prekonať“ poznajú a radi ju videli naživo.

Na hosťa programu Martina Geišberga s kapelou si návštevníci kvôli technickému ladeniu museli počkať. Vystúpenie však stálo za to a okrem menej známych piesní si publikum vypočulo Martinove klasiky ako „Voda“ či „O čosi skôr“.

Najväčším prekvapením programu bola miestna „legendárna kapela svetového formátu“ Los Bombarderos, ktorí sa rozhodne neberú vážne a svojím pozitivizmom nakazili a pritiahli pod pódium najviac návštevníkov. Vypočuť ste si od nich mohli cover-verzie známych českých aj slovenských hitov ako inak – so sombrerami na hlavách.

Záver podujatia mal vo svojich rukách párty robot HALLOGENERATOR. Ružomberčan Jakub Pišek v rámci tohto umeleckého projektu tvorí originálne vizualizácie a elektronickú hudobnú produkciu vychádzajúcu zo známych hitov.

A čo ďalej?

Ondrejský trh v piatok 1.decembra 2023 sa v Ružomberku konal po dlhých siedmich rokoch. Oživenie tejto akcie, ktoré návštevníci mohli zažiť vďaka MAS Dolný Liptov ako organizátorovi podujatia nastavilo latku veľmi vysoko. Široká ponuka predajcov a bohatý sprievodný program spolu s možnosťou občerstvenia na mieste mali čo ponúknuť skutočne každému. Neudialo by sa tak bez podpory mesta Ružomberok, Oblastnej organizácie cestovného ruchu Liptov, Kultúrneho domu Andreja Hlinku, podpory Komunitnej nadácie Liptov a ostatných partnerov podujatia.

Otázkou však ostáva – čo ďalej? Stane sa tento trh na Ondreja opäť tradíciou v našom meste? Štatutár MAS Dolný Liptov Rastislav Horvát sa v rozhovore pre Rádio Regina vyjadril, že stojí za to, aby táto tradícia pokračovala a podujatie sa organizovalo v spolupráci s partnermi akcie aj o rok.
Verme teda, že tieto smelé plány do budúcna pretrvajú a o rok sa opäť zídeme na podobnom podujatí. Každé jedno totiž prináša obyvateľom Ružomberka a okolitých obcí možnosť tráviť čas spoločne – vo verejnom priestranstve, ktoré je častokrát skôr ľudoprázdne a dozvedať sa o veciach, čo sa v našom regióne daria.

 

* Podujatie bolo zrealizované s podporou OOCR Liptov a Európskeho fondu pre rozvoj vidieka: Európa investuje do vidieckych oblastí.  

 

Pridajte sa

Dolný Liptov je región nekonečných možností. Využite ich a pridajte sa k aktívnej komunite,
ktorej záleží na rozvoji domova.
Lebo my všetci sme Dolný Liptov.

Skip to content