Pri tejto príležitosti vznikol katalóg ako výsledok spolupráce dvoch miestnych akčných skupín, ktorý predstavuje spoločné, poľsko-slovenské dedičstvo. „Čitateľ vďaka nemu spozná krásu dvoch krajov a zažije ju všetkými zmyslami: hmatom, zrakom, sluchom, čuchom a chuťou. Publikácia zahŕňa miestne architektonické skvosty, inšpiratívne podujatia a zaujímavé zvyky, ale aj aromatické jedlá a príklady miestnych nárečí – skrátka: všetko, čo robí oblasť miestnych skupín jedinečnými a stojí za to preskúmať to do hĺbky,“ objasnil Rastislav Horvát, predseda MAS Dolný Liptov.
Zaujímavosťou tohto katalógu je, že sú v ňom zahrnuté interaktívne zložky a jednotlivé strany sa dajú rozlišovať napríklad dotykom a čuchom. „Čitateľ sa tak bude môcť dotknúť charakteristických prvkov súvisiacich s hodnotami MAS ako sú klasy obilia, unikátne stromy, exponáty skrývajúce príbehy z minulosti. Taktiež sa bude môcť pozrieť na textúru kostýmov ,,śmiergustników,, – veľkonočných masiek alebo klobúka strašiaka. Následne sa nadýcha vône ovčej vlny a kvetov zo záhradných škôlok,“ vysvetlila Joanna Kasperek, zástupkyňa LGD Ziemia Bielska. Katalóg vyšiel v náklade 1 500 kusov a je rozdelený do piatich častí.
V rámci podujatia sa na ružomberskej pešej zóne pri Hoteli Kultúra predstavila tridsiatka remeselníkov. Návštevníci si tak mohli počas dňa pozrieť napríklad lokálnych producentov z územia Dolného Liptova, zástupcov Cechu remeselníkov a tradičných remeselníkov od poľského partnera so svojimi lokálnymi výrobkami. „Pri príprave sme kládli dôraz na to, aby sa výrobky neopakovali a výber bol naozaj pestrý. Okoloidúci mohli vidieť napríklad tvorkyňu krojov s tradičným liptovským motívom, drotára, keramikára, pernikára, medovnikára či výrobcu vlastnej kávy,“ ozrejmila Veronika Mikulková za organizátora MAS Dolný Liptov.
Kultúrny program začal na pravé poludnie, a otvorila ho Ľudová hudba Hravé struny. Návštevníci si mohli tiež vypočuť aj rôzne hudobné žánre v podaní viacerých umelcov, ako napríklad pesničkára Džukiho, hudobníka a speváka Tomáš Mikulka či Speváckej skupiny Čriepky. Program doplnila svojimi vystúpeniami tanečná škola Dance Galaxy. Na záver sa predstavil RK Jazz Band. „Záverečné podujatie vo forme prezentácie ľudových remesiel je pre nás aj takým malým poďakovaním remeselníkom, ktorí sa rozhodli udržiavať naše tradície a rozvíjať svoj región práve takouto formou,“ doplnila Mikulková.
Počas projektu sa podarilo zrealizovať viaceré čiastkové aktivity. Jednou z nich bolo vytvorenie aplikácie podporujúcej nové e-produkty zamerané na prezentáciu územia MAS Dolný Liptov a prezentáciu tradičného a poctivého remesla na oboch územiach hranice.
„Projektový partner vytvoril okrem pôsobivej publikácie aj pexeso o poľskom a slovenskom území. Vďaka projektu sa nám podarilo vytvoriť produkty, ktoré budú slúžiť ako trvalý nástroj propagácie kultúrneho a prírodného dedičstva, ale aj cezhraničného územia,“ priblížil Rastislav Horvát, predseda MAS Dolný Liptov.
Projekt je financovaný Európskou úniou z EFRR v rámci programu INTERREG V-A Poľsko – Slovensko 2014-2020 prostredníctvom Fondu mikroprojektov PĽ-SK, ktorých správcom je Žilinský samosprávny kraj. Cieľom projektu je ochrana a rozvoj prírodného a kultúrneho dedičstva cezhraničného územia a zvýšenie úrovne udržateľného využitia kultúrneho a prírodného dedičstva.